דילוג לתוכן

העתקות ישראל - מגזין מס' 3

חזרה

סיפורו של לקוח

קובי כנפו, פרויקטור המתמקד בקבוצות רכישה ומאמין ב- 100% שקיפות, חולק עמנו מעט מהידע הרב שלו בנושא, ויש לו גם כמה מילים טובות  על העתקות ישראל

קובי כנפו עוסק בתחום הנדל"ן משנת 1997. ב-10 השנים הראשונות כמתווך, תפקיד בו התמקד בעיקר בשיווק פרויקטים חדשים מול קבלנים, ובהמשך בקבוצות רכישה, נושא "הזוכה" לתקשורת רבה בתקופה האחרונה, ולא לחיוב. כנפו נכנס תחילה אל תחום קבוצות הרכישה כמשווק ואחרי ששיווק דירות בין היתר למשפחה ולחברים והתרשם שכדי להזיז את הפרויקט צריך להיות בראש צוות ההיגוי מישהו כמוהו – בולדוזר מחויב שעובד בשקיפות, הוא הצטרף לקבוצה גם כרוכש, לקח על עצמו את הניהול ומאז הוא חי ונושם את נושא קבוצות הרכישה.

כנפו נשוי ליאנה חודריקר, מלכת היופי לשעבר, העובדת לצדו. השניים הורים ל- 3 ילדים.
את הידע המרשים שלו בנושא קבוצות רכישה למד כנפו במהלך השנים על בשרו, בעבודה קשה ובהשקעה אדירה של מאמצים, זמן ואנרגיה. "מאות קבוצות רכישה בישראל תקועות היום בגלל ניהול לא נכון, או בשל ריבוי מנהלים", מסביר כנפו. "אני רואה את ייעודי כפרויקטור המתמקד בקידום קבוצות רכישה תקועות". 

כדי שהכל יתקתק משתדל כנפו לעבוד עם אנשי מקצוע מהשורה הראשונה בכל התחומים וכאן נכנסת גם חברת העתקות ישראל לתמונה: "התחלתי לעבוד עם העתקות ישראל לפני 5 שנים", מספר כנפו בכנות האופיינית לו "לילך לא ידעה בהתחלה איך לבלוע אותי. אמרתי לה 'אני קובי, אדם מאוד ישר. על כל מייל ועל כל הזמנה שאת מקבלת ממישהו בפרויקט שלי תכתבי גם אותי, גם את הרו"ח וגם את העו"ד וכך אעשה גם אני, כדי שנעבוד יפה ביחד', וכך נהיה. לילך מתקשרת אלי לקבל אישור על כל הזמנה ומייל – בהבנה שאני לא מנהל את הכסף שלי, אלא של קבוצה שנייה. מכיוון שמדובר בהדפסות והעתקים שחייבים להיות און-ליין – גם אם אני באמצע שיחה אחרת, אני תמיד עונה לה.

לטובת העתקות ישראל אני תמיד עונה 

"אני חייב להגיד משהו לטובת העתקות ישראל", הוא מפרגן, "הם עובדים מהר, הם מקצועיים ואם אני אומר שמחר אני צריך תוכניות – זה מתבצע. זה קרה למשל השבוע, האדריכלית סגרה את התוכנית שלה להדפסה ביום שני לקראת ערב ולמחרת בבוקר היינו צריכים להיפגש ולשבת ביחד על התוכניות. ביום שלישי בשעה 11.30 הגיע שליח עד למקום הפגישה עם התוכניות המודפסות, ומגיע להם כל הכבוד הזה.

יש להם יתרונות נוספים: הפריסה שלהם רחבה וכייף לעבוד עם ספק שיכול להגיע במהירות ובקלות לכל מקום. ולא פחות חשוב :המחירים שלהם סבירים גם לקבלנים וגם לקבוצות רכישה ואני מכבד אותם גם על היחס שלהם לקבוצות רכישה כאל קבלנים.

 

6 דברים שכנפו ממליץ לכל מי ששוקל להכנס לקבוצת רכישה להבין, לדעת, לעשות, לא לעשות ולקחת בחשבון:

ליזמי קבוצות רכישה יש לעתים אינטרס חבוי, לכן חשוב לוודא לפני שנכנסים לקבוצת רכישה מי עומד בראשה, מה הרקורד שלו, מה הביטחונות שהוא מציג, האם יש חברה מלווה בנושא האשראי והאם האינטרס המוביל הוא להגיע לבנייה במהירות האפשרית. "חשוב לוודא גם שמי שעומד בראש הקבוצה לא לוקח את הכסף לכיס שלו אלא פותח קופה משותפת להוצאות", מסביר כנפו. "כשאני נכנסתי לנהל את הקבוצה הנוכחית הקמתי קבוצת וואטסאפ של כל חברי הקבוצה והתחלתי לשלוח הודעה על כל הוצאה. זה אמנם מתסיס מדי פעם את האווירה, אבל  התפיסה שלי היא "חבר'ה זה מה יש, יש הוצאות, אני לא לוקח את ההתקף לב לבד, תתמודדו ביחד איתי. ב-100%  שקיפות".

קבוצת רכישה שיוצאת לדרך צריכה לפני הכל לבחור את המנהיג שלה, זה שיוביל אותה בבטחה אל שלב חלוקת הדירות לדיירים. לא כל מתווך, יזם מקצועי, או עו"ד יכול לבצע בהצלחה את המשימה. מנהיג קבוצת רכישה צריך להיות בעל הבנה טובה של נפש האדם, כי בכל בניין כזה יש כמה עשרות נפשות פלוס בנות ובני הזוג שלהם, כלומר לעתים מדובר במאות אנשים שצריך להגיע אל ליבם, ולא רק אל כיסם.

מנהיג הקבוצה צריך להתנהל בשקיפות מלאה (ולזכור שבעיות שמסתירים נוטות לתפוח), ביצירתיות ועם יכולת לקבל החלטות, בין היתר בבחירת אנשי המקצוע השונים. שמאי שיודע לעבוד עם בנקים למשל, יכול לתרום רבות לקידום הפרויקט ולהורדת העלויות שלו. 

בקבוצות רכישה רבות העבודה נתקעת למרות ההשקעה באנשי מקצוע: מפקח, קבלן, אדריכל, אחראי אינסטלציה ועוד, רק בגלל שהמנהלים לא מצליחים לגבור על חילוקי הדעות ביניהם ולקבל החלטות. בכל פרויקט צריך מישהו שלוקח אחריות ומקבל מנדט לייצג את כולם. בנקים, למשל, לא רוצים לדבר עם חמישה אנשים בו זמנית, אלא עם אדם אחד שמוסמך לתת תשובות ולהתחייב. 

כשנכנסים לקבוצת רכישה, בבניינים גדולים בעיקר, חשוב להבין מראש שדברים מסוימים, כגון תקנים וחוקים, עלולים להשתנות על הדרך. חשוב שכל אחד מהרוכשים יבין את משמעות ההתחייבות ובמקביל יהיה מגויס לעמידה בזמנים, למשל כשנדרשת חתימה נוספת עקב שינויים. "נכנסת לקבוצה, המנהיג מנסה להחתים אותך על שינוי ואתה משיב לו בטלפון 'לא!'? המשמעות היא שאמרת לא לעוד עשרות רבות של אנשים, תלוי בגודל הקבוצה", מסביר כנפו.

למה בכל זאת לשקול להכנס לקבוצת רכישה? כי בקנייה בקבוצת רכישה יש גם יתרונות בולטים: הראשון הוא המחיר הסופי לדירה - בקנייה דרך קבוצת רכישה המחיר משתלם יותר משמעותית ממחיר קניית דירה דומה אצל קבלן. "קבלן מוכר לך דירה במחיר היקר ביותר בשוק כרגע וגם מצמיד אותך למדד הבנייה", מדגיש כנפו, "ואחרי שנה וחצי של תהליך בנייה אפשר לצבור לא מעט מדדים נוספים. גם קבוצות רכישה צריכות להתמודד עם מדדים וחשוב שכל אחד שמצטרף לקבוצה יהיה חשוף מראש למידע הזה, שאמנם עושה את העסקה לפחות סקסית, אבל ליותר אמיתית: יש אדמה, יש הוצאות ויש מדדים. אין טעם מלכתחילה לטפח אשליות". יתרון נוסף בא לידי ביטוי בקנייה המרוכזת של החומרים. קנייה מרוכזת מאפשרת להשיג מחירים זולים יותר, למשל במחירי מזגנים, והרווח במקרה זה הוא של כל חברי קבוצת הרכישה ולא רק של הקבלן. 

סימנייה